Trasa przyrodniczo – kulturowa (długa)
A. Dworek Zgórznica (ul. Nowoprojektowana 1)
Dworek stanowiący przed wojną część majątku nadanego rodzinie właścicieli przez króla Zygmunta Augusta w 1466 „za bohaterstwo i umiłowanie Ojczyzny”, chlubnie zapisał się w historii Stoczka – tu w czasie II wojny działała komórka konspiracyjna Armii Krajowej Powiatu Łukowskiego. Przed domem znajduje się pomnik poświęcony jego właścicielom: Alinie i Adamowi Nenckim – żołnierzom AK.
B. Dolina Świdra – okolice miejsca bitwy pod Stoczkiem
Powstała pod koniec XIX wieku, jedna z najstarszych manufakturowych cegielni działających do dziś. – sceny z filmów „Gniewko syn rybaka” oraz „Noce i dnie”
D. Rezerwat Kulak
Położony na styku woj. lubelskiego i mazowieckiego, między wsiami Zgórznica i Kołodziąż, wchodzi w skład Łukowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w części północnej graniczy z wpisanym do księgi Natura 2000 rezerwatem Dąbrowy Seroczyńskie. W jego granice wchodzą tereny leśne, uroczyska, stawy i ich otoczenie oraz porośnięte olchą grunty prywatne i nieużytki. Na niewielkim torfowisku znajduje się jedyne na terenie Polski środkowej stanowisko rzadkiego gatunku chronionego - rosiczki długolistnej. Na jednym ze stawów nakręcono słynną scenę rwania nenufarów z filmu „Noce i dnie”, w pobliżu metalowy krzyż wzniesiony w miejscu śmierci kilku ułanów gen. Dwernickiego ścigających uciekających Rosjan.
E. Młyn „Okuń”
Pierwsze wzmianki o młynie w tym miejscu pochodzą z XVI wieku, obecny młyn wybudowano w drugiej połowie XIX wieku. Młyn posiada działający napęd oparty na turbinie wodnej napędzany kołem młyńskim. W pobliżu uroczysko wchodzące skład obszaru wpisanego do księgi Natura 2000
F. Wieś Wólka Poznańska
Wieś należała do biskupów poznańskich, założono ją w 1451 roku przez biskupa A. Bnińskiego na wykarczowanych terenach leśnych. Właśnie od nazwy biskupstwa przyjęła się nazwa tej wsi. Wólka Poznańska podobnie jak i inne wsi biskupie została przejęta w początkach XIX wieku przez rząd Austrii. W 1827 roku była to wieś rządowa w powiece garwolińskim należąca do parafii Stoczek, w końcu XIX wieku we wsi istniał folwark rządowy należący do majoratu rządowego Prawda. Ze wsi rozciąga się malowniczy widok na Dolinę Świdra.
G. Zabytkowy browar przy zajeździe "Rosa"

H. Żwirownia w okolicy tzw. Rejonu Dróg
I. Zakończenie trasy w centrum miasta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz