piątek, 28 czerwca 2013

PIERWSZA TRASA ''KULTUROWO- PRZYRODNICZA''


1.            Trasa przyrodnicza doliną Świdra  przez okolicę zwaną Szwajcarią Podlaska)
 
A.      Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Piłsudskiego 16)
Zlokalizowana w pawilonie dawnego „Domu Książki” działająca od ponad 65 lat biblioteka, będąca kontynuatorką  tradycji miejscowych bibliotek publicznych okresu międzywojennego (biblioteki Spółdzielni Spożywców z 1912 roku i biblioteki Ogniska Nauczycielskiego z 1923 roku). Biblioteka jest naturalnym centrum lokalnej aktywności społecznej i kulturalnej,  dzięki zbiorom regionalnym pełni też funkcję nieoficjalnego  centrum informacji turystycznej.



B.      Park miejski zwany „Chojniakiem” (ul. Piłsudskiego)
W czasach PRL w parku odbywały się różnego typu imprezy kulturalne i rekreacyjne (np. festyny i zabawy pierwszomajowe, turnieje międzyzakładowe, biegi przełajowe)








 

 C.            Most na rzece Świder (ul. Piłsudskiego)
Wybudowany w 1930 roku przez mistrza Zembrzuskiego,  wartość obiektu wynosiła 619 zł. Wzniesiony  na południowej  strudze źródłowej o nazwie Świder wypływającej w okolicy wsi Ciechomin, w pobliżu miejsce połączenia z wschodnią strugą źródłową nazywaną  Świdrem lub Różanką, która wypływa w okolicach wsi Róża Podgórna.




D.     Uroczysko Dębek (ul. Piłsudskiego przy wylocie w kierunku Łukowa)
Pozostałości folwarku stanowiącego część  Dóbr Prawdzińskich, które od XIII wieku były własnością biskupów poznańskich. W początkach XIX wieku zostały przejęte przez rząd zaborczy. W 1844 roku za zasługi w tłumieniu powstania listopadowego Dębek jako część dóbr otrzymał generał carski Eugeniusz Gołowin, we władaniu tej rodziny majątek pozostawał do 1918 roku.  Oprócz pozostałości zabudowań folwarcznych na Dębku znajdują się fragmenty parku podworskiego w tym liczne pomniki przyrody (aleja wielogatunkowa, aleja grabowa, grupa świerków na miejscu starego dworu biskupów poznańskich)







E.      Przejście doliną rzeki Świder przez tzw.  Zabielskie  Tatry.
Trasa spacerowa prowadząca polną drogą  z Dębku równolegle do zabudowań wsi Zabiele przez tereny wchodzące w skład Łukowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Dolina Świdra przecina wysoczyznę morenową. Występują tu dobrze zachowane, różnorodne nieleśne formacje roślinne (łąki, torfowiska, zarośla, oczerety) bogate w rzadkie i chronione gatunki flory (wielosiłek błękitny, storczyk szerokolistny i storczyk plamisty) i fauny (bobry, dzięcioły, pełzacze, pokrzewki,  dudki, wilgi).
  
           F.                   Teren Ośrodka Rekreacyjno  - Sportowego  „Izydory” (Ul. Nowoprojektowana)
Na terenie Ośrodka znajdują się między innymi: kąpielisko,  boiska  piłki plażowej STS AVES i piłki nożnej LKS „Dwernicki”, Domek Myśliwski  Koła Łowieckiego „TROP” , stawy rybne użytkowane przez  miejscowe koło PZW,  park linowy i inne atrakcje rekreacyjne usytuowane przy Dworku. Ośrodek dysponuje miejscami noclegowymi w domkach kempingowych i w Dworku oraz barem z domową regionalną kuchnią. Przy  Dworku  rosną kilkusetletnie wiązy - pomniki przyrody, w pobliżu góra Zydora licznymi źródłami i malownicze rozlewisko rzeki Świder,  które można podziwiać z kładki nad jej spiętrzeniem.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz